Stojka na hlavě s oporou nohou

Najděte si nějakou oporu, o kterou si budete moct opřít paty. Ideálně něco bytelného a širšího, protože zezačátku je tam pravděpodobně nebudete pokládat zrovna jemně. Nejlepší je stěna, těžká skříň, dveře, strom atd. Hlavu si podložte něčím měkkým, například složeným ručníkem, malým polštářkem atd. Dlaně budou cca 15-20 centimetrů od opory a hlava ještě kousek před nimi.

Opřete se o vrchol hlavy. Abyste se do stoje na hlavě dostali, je třeba silně vykopnout, takže ideální výchozí pozice je, když je jedna noha (ta silnější, pro většinu lidí pravá) pokrčená a druhá natažená. Napružte se a oběma nohama vykopněte. Boky se dostanou nad hlavu, nohy je následují a opřou se patami o stěnu. Počítejte, že to bude chtít chvilku zkoušet – málokdo přijde ke stěně a vyšvihne stojku na hlavě na první pokus. Ideální je mít po ruce někoho, kdo vás bude zezačátku jistit a pomůže vám se stabilizovat v konečné poloze – trenéra nebo tréninkového partnera. Po několika pokusech to většina lidí zvládne.

Jakmile paty o stěnu opřete, stabilizujte a narovnejte tělo, dýchejte zhluboka a tlačte dlaněmi do země, jako byste se chtěli zvednout. Tím odlehčíte hlavě a posílíte ramena. Dříve, než vám úplně dojdou síly, se plynule spusťte zpět na zem.

Dýchejte zhluboka a dlaněmi silně tlačte do země

zpět