Stoj na hlavě bez opory

Jakmile se zvládnete dostat do pozice stoje na hlavě s oporou a dokážete udržet pozici trojnožky a vraní stojky několik desítek sekund, je vhodné začít zlepšovat váš smysl pro rovnováhu. K tomu slouží stoj na hlavě bez opory.

Hlava si na pobyt na tvrdém povrchu postupně zvkne, lepší je však podložit si ji něčím měkkým

Dostat se do této pozice není tak složité pro někoho, kdo poctivě začal s výše uvedenými cviky, protože z nich vlastně vychází. Způsobů jak na to je tedy několik a níže jsou seřazené podle obtížnosti:

1) Ze stoje na hlavě s oporou: Začněte ve stoji na hlavě s oporou a jedno po druhém zkuste chodidla od stěny oddálit. Zpočátku možná nevychytáte, jak daleko je dobré se oddálit, abyste se úplně nepřevážili zpět na zem. To je v pořádku, vykopněte se zpět do pozice a zkuste to znovu.

2) Z trojnožky: Začněte v pozici trojnožky. V tuto chvíli už by vám nemělo dělat žádný problém v ní alespoň minutu vydržet. Jakmile se v trojnožce „usadíte“, zkuste kolena jedno po druhém z tricepsů zvednout, postupně nohy narovnat a těžiště přenést nad boky. Prvních několik tréninků to zkoušejte se stěnou cca 30-40 cm za zády pro případ, že byste se převážili dozadu.

3) Rovnou ze země: Postup je stejný, jako když jdete z pozice trojnožky, akorát že kolena nepokládáte na tricepsy, ale rovnou nohy narovnáte a přenesete těžiště nad boky. Pro lepší představu video.

Několik tipů:

  • V ideální formě je vaše těžiště přímo nad boky a hlavou a paže jako takové tak vlastně ani moc nepracují, protože tvoří jen oporu. Ze začátku má takovou formu cviku ale málokdo – vaše nohy pravděpodobně nebudou kolmo k zemi, ale budou nahnuté nad hlavu a budete cítit, že ramena paže musí hodně zabírat, abyste udrželi rovnováhu. K dokonalé formě dojdete časem tak, že budete postupně záda a nohy narovnávat, aby byly kolmo k zemi. Může se stát, že rovnováhu neudržíte a přepadnete dozadu, proto první týdny / měsíce cvičte se stěnou za zády.
  • Každému doporučuji žádné kroky nepřeskakovat a začít tak, že se do pozice budete snažit dostat ze stoje na hlavě s oporou. Teprve když pak pozici bez opory bez problému udržíte, zkuste to z pozice trojnožky a teprve potom, co to zvládnete bez problému z trojnožky, zkuste to rovnou ze země. Nikam nespěchejte, umění zvládnout stojky není závod s časem.
  • Pokud si nejste jistí, jak vaše forma vypadá, zkontroluje vás trenér nebo tréninkový partner. Popřípadě si cvičení natočte. S postupem času se naučíte své tělo lépe vnímat a budete podle pocitu v zádech a ramenou přesně vědět, v jaké pozici nad vámi jsou vaše chodidla.
  • Stejně jako u vraní stojky i tady budou vaše zápěstí (alespoň zezačátku) dostávat celkem zabrat. Proto necvičte tuto stojku každý den, nechte si nějaký čas na regeneraci a není nic špatného na tom se k tomuto cviku vracet jen jednou týdně. Dobrý zpráva je, že jakmile vychytáte perfektní formu, o zápěstí se opíráte jen minimálně.

zpět