Stoj na hlavě bez opory nohou (předloktí na zemi)

Stoj na hlavě bez opory nohou (předloktí na zemi)

Tato poloha je vynikajícím doplněním stojky na hlavě a dlaních. Nedá se říct, že by jedna byla varianta lehčí, než druhá. Někomu přijde přirozenější mít spolu s hlavou o zem opřené dlaně a vyrovnávat stabilitu pomocí předloktí mu přijde zvláštní, zatímco někomu tato poloha bude připadat lehčí. Tak či onak: stojka, kde vůbec nepoužíváte dlaně rozhodně představuje odlehčení pro zápěstí, která při tréninku stojek občas dostávají co proto.

Jak tedy na to? V podřepu položte na zem sepjaté dlaně a schovejte do nich hlavu. Lokty by neměly mířit příliš do stran, vaše předloktí by naopak dohromady měla tvořit zhruba rovnostranný trojúhelník.

Teď již zbývá jen váhu přenést z nohou nad kyčle, lehce nohama vykopnout a narovnat je nad sebe. Stejně jako ve variantě na dlaních je ideální vycentrovat váhu nad kyčle. Že jste správně poznáte buď tak, že vám to někdo řekne anebo tak, že ucítíte menší tlak na lokty a více se zapojí svaly beder a pasu. Pro většinu lidí je správná poloha v této variantě stojky na hlavě snadněji a rychleji dosažitelná.

Stejně jako u stojky na hlavě bez opory nohou doporučuji i tady začít se stěnou za zády. Vykopněte se do pozice a opřete si paty o zeď. Pak zkuste jednu po druhé nohy od stěny oddálit a pozici chvíli držet. Později se do pozice už bez problému dostanete ze země, ale prvních několik tréninků si tu zeď za zády nechte – pro jistotu.

Další výhodou této pozice je, že je hlava v podstatě v dlaních schovaná, což vám umožňuje trénovat tuto variantu stoje na hlavě i na tvrdším povrchu.

zpět