Most na jedné noze

Pokud chcete své tělo udržet v poloze klasického mostu, musí se zapojit zádové svaly, hýžďové svaly, hamstringy a mnoho dalších. Časem ale tato pozice přestane být příliš náročná, protože je sama o sobě neuvěřitelně stabilní – vaše váha se plynule rozloží mezi chodidla a dlaně, dech se zklidní a boky budete vysoko držet automaticky. Jedním ze způsobů, jak si pozici mosty ztížit je tuto rovnováhu narušit.

Začneme tak, že odebereme z rovnice podporu jedné nohy. Vytáhněte se do pozice mostu, přeneste váhu více na jednu nohu a tu druhou zvedněte do vzduchu. Pro začátek můžete tuto nohu nechat pokrčenou v koleni, až budete v pozici jistější, je lepší držet ji nataženou. Vaše hýžďové svaly a hamstringy se hned musí zapojit o něco více, aby vaše tělo udržely stabilní a zabránily mu vychýlit se do strany. Je dobré si pomocí tréninkového partnera, videa atd. zkontrolovat, že je vaše pozice správná.

Až vaše nohy a paže dále zesílí, zkuste se do pozice mostu na jedné noze dostat už rovnou ze země, tedy tak, že nohu zvednete už ve spodní pozici a vytáhnete se do té horní jen s pomocí jedné nohy. Může to být překvapivě těžké, tak na sebe nebuďte moc přísní, pokud se vám to hned nepovede.

Pro lepší představu video této těžší varianty:

Několik tipů na závěr:

  • Celý postup přenosu váhy těla jen na jednu nohu doporučuji začít v krátkém mostu, a jakmile si na to zvyknete, tak v rovném mostu. Teprve potom to zkuste v úplném mostu. To stejné platí pro zvedání se ze země jen s pomocí jedné nohy.
  • Trénujte pozici na obou nohou rovnoměrně!
  • Nepouštějte se do tréninku mostů na jedné noze ztuhlí a nerozcvičení, nejdříve se dobře zahřejte a protáhněte, například lehčími variantami mostů.

zpět