Kdo už dokáže po stěně sejít do mostu a cvičí tento cvik už nějakou dobu, měl by se směle pokusit dostat se stejným způsobem i zpět do stoje.
Jak na to?
Sejděte po zdi do pozice mostu. Přeneste většinu váhy na jednu dlaň a druhou položte za sebe na zeď. Dlaní do zdi silně zatlačte, aby vás na chvilku spolehlivě udržela a položte vedle ní i druhou dlaň. Pokud jste zvládli tuto fázi, máte v podstatě vyhráno. Teď už jen dělejte dlaněmi malé krůčky nahoru. Kroky dlaní opět doprovází kroky chodidel, které se tentokrát ke zdi přibližují.
Důležité je dojít až tak vysoko, že budete ve skoro vzpřímené poloze a vaše chodidla budou jen kousek od zdi. V ten moment sundejte dlaně ze zdi a napřimte se, měli byste stát rovně s chodidly asi 10-15 cm od zdi. To je jedno opakování.
Pro lepší představu video:
V rámci bezpečnosti se držte stejných pravidel, jako u chůze dolů po zdi do pozice mostu, tedy malé krůčky, hlava bude výš, než dlaně a nikam nespěchejte.
Nezapomeňte, že byste měli dojít až do pozice, kdy je tělo skoro vzpřímené a nohy jen kousek od zdi. Nesmí se vám stát, že ujdete kousek a s chodidly daleko od zdi se zkusíte napřímit, protože byste akorát zády naplocho narazili na zeď. Pěkně poctivě dojděte až nahoru.
Několik tipů:
- Stejně jako u chůze po zdi dolů i tady ze začátku budou pracovat hlavně ruce. Časem ale zkuste i vzestup nahoru řídit hlavně silou zad, hýžďových svalů a nohou; dlaně budou tělo jen vést.
- Ze začátku možná nezvládnete chůzi nahoru v plném rozsahu. To je ok. Zkuste sejít kousek a vrátit se, příště to zkuste trochu níž atd., dokud se nedostanete až na zem a zpět.
- Až vaše záda zesílí, můžete se zkusit narovnat i dříve, než dojdete úplně nahoru. Zkoušejte to ale opatrně, např. jen o jeden krůček níže (a s chodidly dále od zdi), než předtím. Časem hloubku možná zvětšíte, ale to už pravděpodobně budete pracovat i na mostu ze stoje a do stoje.
- I tady lze kromě stěny využít cokoliv jiného, po čem se dá rozumně (i nerozumně) šplhat, například žebřík, tyč, dopravní značku nebo třeba strom 🙂