Pokročilé variace

U každého, kdo by se chtěl pokoušet o varianty mostů z této skupiny budu předpokládat, že již zvládá úplný most a to v dobré formě. Jinak na ně vaše tělo není připraveno, tak se mu nesnažte ublížit a na ten úplný most se zaměřte.

Pokus úplný most zvládáte a to ve formě dobré anebo dokonce směřujete k té dokonalé, budete se pravděpodobně chtít podívat na zoubek také náročnějším cvikům.

Pokud už klasický most zvládáte s úsměvem, můžete se směle vrhnout na pokročilejší varianty 🙂

Ve svém vlastním komplexním seznamu cviků náročnější mosty (tedy od úplného dál) rozděluji na dvě skupiny cviků, z nichž se každá zaměřuje na jiný aspekt tréninku s vlastní vahou.

Silová cesta se zaměřuje na zesílení ve statické výdrži mostu. Do této skupiny patří například most se zátěží nebo most na jedné ruce.

Dynamická cesta se zaměřuje na zesílení svalů kolem páteře a zvýšení ohebnosti zad pomocí cviků, které obnášejí pohyb. Do této skupiny patří například most ze stoje anebo kliky v mostu.

Obě skupiny se samozřejmě doplňují a rozdělení je spíše z důvodů přehlednosti a podobnosti cviků v jednotlivých skupinách, než z potřeby cviky přehnaně škatulkovat. Proto doporučuji zvolit si první (tedy nejlehčí) cvik v obou skupinách a pracovat na nich současně.

zpět