Most na hlavě, přesněji na temeni je první varianta, kde už tělo svým prohnutým tvarem začíná skutečně most připomínat. Díky tomu tento cvik výrazně stimuluje vzpřimovače páteře, a protože se tělo o zem opírá také přes hlavu, na své si přijdou i krční svaly.
Začněte v počáteční pozici pro krátký most, ale ruce již přesuňte vedle hlavy do pozice, která je pro most charakteristická: celé dlaně jsou na zemi, prsty rukou směřují směrem k nohám a lokty míří do stropu. Tlakem skrze chodidla vytlačte kyčle co nejvýš (jako byste dělali krátký most), ale zároveň silně tlačte skrze dlaně a zvedněte trup. Musíte jej zvednout alespoň tak vysoko, abyste mohli pootočit hlavu a opřít své temeno o zem. Zkuste v této pozici vydržet co nejdéle. Zpět na zem se vracejte opatrně.
- Překážkou k dosažení tohoto cviku bývá nejčastěji nedostatečná síla v pažích a ramenou. Pokud máte problém se do pozice vytáhnout, zapracujte na klikách nebo jednodušších stojkách.
- Ze začátku doporučuji si hlavu podložit něčím měkkým, například složeným ručníkem.
- Tělo se sice opírá o hlavu, ale nenechte vaše krční svaly nést více váhy, než je nezbytné (pokud to není váš tréninkový cíl, viz níže). I když je vaše temeno opřené o zem, pořád silně tlačte skrze dlaně, jako byste se chtěli zvednout ještě výš a hlavu ze země odlepit. Časem se vám to i podaří a budete připravení na úplný most.
- Most na temeni je také výborným cvik k procvičení krčních svalů. Na tento aspekt je možné se zaměřit zvlášť. Ze začátku lze v horní pozici mostu na temeni ruce ze země zvednout a založit na hrudi. Časem je také možné ruce na hrudi založit už ve spodní pozici a do mostu na temeni se tak dostat jen pomocí krčních svalů a tlaku skrze chodidla.