Základní variace mostů, hlavně ty nejlehčí z nich, slouží terapeuticky: odstraňují případné bolesti a ztuhlost zad a kyčlí. Tím však jejich přínosy nekončí. Jejich pravidelným cvičením se zvýší pružnost a síla vašich zad, takže se na ně dá pohlížet jako na klasické metody silového tréninku.
Tento řetězec cviků začíná krátkým mostem, který zvládne každý a končí plným mostem, který naopak jen tak někdo nesvede. To, jak dlouho cesta od jednoho k druhému zabere je individuální. Někdo bude potřebovat zapracovat hlavně za odstranění ztuhlosti zádových svalů a zvýšení flexibility, někomu bude ve vytáhnutí se do úplného mostu bránit nedostatečná síla v pažích. Poraďte se s trenérem a pamatujte: vaše tělo zvládne vše, ale musíte mu dát dostatek času a pravidelně na tom pracovat.
Několik tipů, které platí pro všechny variace mostů:
- V základu jsou mosty izometrickým cvičením – snažíte se udržet pozici. V pozici jakéhokoli mostu dýchejte zhluboka a každých několik vteřin se do perfektní pozice vraťte – hlavně ze začátku vám boky budou samy od sebe trochu padat.
- Před i po cvičení mostů doporučuji protáhnout se v hlubkém předklonu. Možné je to v sedu, ale já preferuji variantu ve stoje, kde se při hlubokém dýchání snažíte dotknout špičkami prstů země.
- U jednotlivých cviků schválně neuvádím, jak dlouho je potřeba v pozici vydržet a to z důvodu, že i tohle je individuální a záleží na cílech tréninku. Ale všeobecne se dá doporučit mířit k výdrži v rozmezí 30-60 vteřin.
- Mosty doporučuji cvičit na povrchu, který neklouže, aby vám neujížděly nohy. Chodidla se v případě nouze dají opřít o stěnu, ale tím se trochu omezují výhody, které vám cvičení mostů poskytuje.
- Do pozice jakéhokoli mostu se dostávejte pomalu, ne prudce, ať se vám nezamotá hlava.
Mosty – základní variace: