Progresivní kalistenika

Metoda silového tréninku, kterou sám praktikuji a kterou také učím, se jmenuje progresivní kalistenika. Již víme, že pojem kalistenika v sobě snoubí řecká slova, jež znamenají „krása“ a „síla“, tedy přesně to, co s vaším tělem konzistentní trénink kalisteniky udělá.

Proč ale progresivní? Co to znamená?

Nejlépe si to bez zbytečného řečnění vysvětlíme na příkladu konkrétního cviku.

Představte si klik. Pro někoho je samozřejmostí jich udělat několik, pro někoho několik desítek a někomu jeho současná síla zatím neumožní udělat ani jediný. Takový cvičenec tedy přistoupí k cvičení některé z lehčích verzí kliku, klidně k té úplně nejlehčí, kde upravená páka cvik zlehčuje nejvíce.

Nejlehčí možná forma kliku: vertikální klik o stěnu..anebo o strom 🙂

Postupem času díky pravidelnému tréninku a správné technice jeho či její tělo zesílí a cvičenec tak může přejít k těžší verzi, kde páka v prospěch těla pracuje trochu méně. Zjišťuje, že ze začátku dokázal udělat patnáct opakování nejlehčí verze a teď dokáže udělat patnáct opakování té o něco těžší, i když ze začátku by měl třeba problém i s jedním či dvěma. Prostupně překonává další milníky, až znovu stane před výzvou udělat klasický klik a s úžasem zjišťuje, že jich bez problémů zvládne hned několik.

Čím máme nižší oporu dlaní, tím se klik postupně ztěžuje

Ale tady samozřejmě jeho cesta končit nemusí. Pomocí stejných metod může páku tentokrát upravovat ve svůj neprospěch, klik tak činit čím dál tím těžším, a časem se dostat třeba až ke kliku na jedné ruce.

Nohy umístěné výše než ruce naopak dělají klik těžším

Tato progresivní metoda postupného ztěžování cviků nese výsledky skutečně pro každého. Opakovaný, vytrvalý a se správnou technikou prováděný trénink kalisteniky dá tělu jasnou zprávu: teď se sebou pracuješ. A tělo si na to postupně zvyká, učí se samo sebou lépe pohybovat a rozvíjí se nejen svaly, ale i schopnosti nervového systému. Naše tělo je úžasně přizpůsobivé a je schopno ohromného rozvoje, pokud mu k tomu dáme opakované impulzy a dostatek času.

S touto metodou si každý cvičenec zažije ten úžasný stav, kdy zjistí, že dokáže najednou provést nějaký cvik, který mu dříve připadal na míle vzdálený, ne-li naprosto nemožný.

Klik na jedné ruce … před rokem nemožné, dnes realita

zpět